سلام
دسته ها : ورزشی
چهارشنبه نهم 2 1388

سری بزنید نظر هم بدید ممنون میشم

دسته ها :
يکشنبه بیست و پنجم 12 1387

باورهاى غلط در بدنسازى

باورهای غلط در بدنسازی

امروزه تمرینهاى ورزشى و رژیمهاى غذایى مختلفى وجـود دارد و این کار ما را دشوارتر کرده است زیرا نمى دانیم که کدامیک از این برنامه ها نتیجه دلخواه را بـه ما مى دهد اما از همه اینها بدتر پندارهاى غلط در مورد ورزش است، پندار هایى که گاهى صدها برابر بیشتر از فواید آنها به بدن ما آسیب مى رسانند. تعداد این باورهاى غلط در بین عامه مردم بسیار زیاد است ولى نمونه هاى آن در این چند مورد ذکر شده است:

عرق زیاد براى وزن کم کردن

عرق کردن زیاد هیچ تأثیرى روى کاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخى گشاد استفاده کنید تا دماى بدنتان به سهولت تبادل شود.

شاید این تصور از وزن کم کردن ورزشکاران قبل از وزن کشى با پوشیدن لباسهاى نایلونى و تعرق زیاد ناشى شده اما باید توجه کنید که این روش یک روش موقت براى کم کردن وزن آن هم به میزان کم (حداکثر یک تا 2 کیلوگرم) است.

استفاده زیاد از پروتیین براى ساختن عضله

بدن شما فقط میزان مشخصى پروتیین در روز نیاز دارد و زمانى که شما بیش از نیازش به آن پروتئین برسانید، به همان ترتیب کربوهیدراتها و کالریهای چربى بیشترى تولید خواهد شد.

بدین ترتیب پروتئینها از بین خواهند رفت و مقدارى از آن دفع مى شود و مقدارى دیگر نیز به چربى تبدیل خواهد شد و به عنوان منبع تولید انرژى بدن استفاده مى شوند.

نیاز به پروتیین1/2 تا 1/5 گرم به ازاى هر کیلوگرم وزن بدن است. این مقدار مطمئناً نیاز بدن شما را براى ساخت عضله هاى جدید برطرف خواهد کرد. به جاى خوردن پروتیین، بهتر است در رژیم غذایى خود از مقدار بیشترى کربوهیدرات استفاده کنید زیرا آنها بهترین منابع انرژى براى ساخت بافتهاى عضلانى در بدن هستند.

حذف تمام چربى ها در رژیم غذایى

رژیم غذایى اصولى و درست است که از همه مواد مغذى تشکیل شود و چربى هاى خوب (اسید هاى چرب غیر اشباع) که به فراوانى در دانه هاى روغنى یافت مى شوند باید در رژیم بدنسازان گنجانده شود.

مهمترین دلیل آن اینکه چربى ها در تعادل سطح هورمونى بدن نقش اساسى و هورمونها براى ساخت عضلات و سایر عملکردهاى حیاتى مهم هستند و باید مصرف شوند، ضمن اینکه حذف چربى ها به طور کامل موجب ایجاد حالت دفاعى در بدن و نگهدارى آن مى شود.

باورهای غلط در بدنسازی

تبدیل غذا به چربى در هنگام شب

آیا فکر مى کنید دستگاه متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما مى داند که چه ساعتى از روز است. همانطور که بدن شما با توجه به ریتم شبانه روزى خود جلو مى رود، متابولیسم شما در هنگام شب قطع نمى شود. حتى زمانى که در خواب هستید هم براى جلوگیرى از ایجاد دگرگونى در بافت هایتان به علت غذا نخوردن به مدتى طولانى نیاز دارید که به بدنتان سوخت برسانید. این مسأله مخصوصاً زمانى که تا دیرهنگام در روز به کار مشغول هستید، بسیار اهمیت دارد.

بعد از تمرین، بدن شما نیاز زیادى به استفاده از کربوهیدراتها دارد، بنابراین چون فکر مى کنید که غذا خوردن در این زمان باعث ایجاد چربى در بدنتان مى شود، از آن دورى نکنید. خیلى مهم است که مطمئن شوید که غذاهایى که در آن زمان استفاده مى کنید حتماً سالم باشند، مثل گوشت کم چربى همراه با میزان زیادى سبزیجات تا بتوانید درصد ایجاد چربى را در بدنتان پایین بیاورید اما به هر حال نیازى نیست که کلاً از غذا خوردن جلوگیرى کنید.

عرق کردن بهترین راه براى سوزاندن چربی ها

بسیارى از مردم باور دارند که بهترین راه براى سوزاندن چربیهاى بدن، یک جلسه انجام حرکات بالا برنده ضربان قلب است البته این صحیح است که با بالا بردن ضربان قلب، بدن کالریهاى چربى بیشترى مى سوزاند اما مهمتر از آن مقدار کلى کالریهایى است که سوزانده اید.

زمانى که شما تمریناتى انجام مى دهید که با فاصله زمانى ضربان قلب را بالا مى برد، مقدار کالریهایى که در هر دقیقه مى سوزانید بیشتر از زمانى است که ضربان قلبتان پایین است اما این وضعیت را نمى توانید خیلى ادامه دهید و باید وقفه اى بین این تمرینات بیندازید و مقدار کالرى که در هر یک از این دوره ها مى سوزانید تقریباً یکسان است اما مزیت آن این است که تمرین با وقفه زمانى باعث مى شود بدن شما مقدار قابل توجهى کالرى بعد از اتمام تمریناتتان بسوزاند.

این به آن معنى است که شما بعد از تمرین همچنان کالرى مى سوزانید و بنابراین مقدار کلى کالریهاى سوزانده شده در روز بالاتر خواهد رفت و این باعث خواهد شد که وزن بیشترى کم کنید.

باورهای غلط در بدنسازی

تمرینات بالا برنده ضربان قلب با وقفه زمانى به حفظ بافتهاى ماهیچه اى نیز کمک مى کند، در حالى که اگر وقفه اى بین این تمرینات وجود نداشته باشد و مدت زمان آن بالا باشد، ممکن است باعث از بین رفتن ماهیچه ها شود. موضوع مهمى که باید در خاطر داشته باشید این است که شما نمى توانید این تمرینات را هر روزه انجام دهید و باید زمانبندى مشخصى براى این تمرینات داشته باشید.

این تمرینات باید حداکثر 20 دقیقه طول بکشد تا بدنتان بتواند از ذخیره چربى خود استفاده کند. در 20 دقیقه اول ممکن است تنها کربوهیدراتهایى که در ساعات اخیر مصرف کرده اید را بسوزانید. براى بالا بردن تمریناتتان مى توانید با تمرینات کوتاه مدت 6 تا 10 دقیقه اى هم میزان سوزاندن چربى هایتان و هم سلامتى خود را افزایش دهید.

استفاده از نوشابه هاى انرژى زا براى قبل از تمرین

بر خلاف تبلیغات، این نوشابه ها به شما انرژى نمى دهند و از درصد بالایى شکر و طعم دهنده ها و اسید کربنیک تشکیل شده اند. براى کسب انرژى قبل از تمرین از کربو هیدراتهاى مرکب با شاخص گلیسمیک پایین استفاده کنید تا یک انرژى پایدار و مناسبى در طول تمرین داشته باشید.

استراحت ممنوع

یکى از عوامل مهم براى نیرومند تر شدن، استراحت است. اگر شما هر روز به باشگاه ورزشى بروید و از خودتان به بالاترین حد کار بکشید، هیچ نتیجه اى از تمرینات نخواهید برد و قوى تر نیز نخواهید شد.

زمانى که بدن در حال استراحت است، تنها زمانى است که مى تواند خود را تسکین داده و روز بعد قوى تر و سرحال تر باشد. اگر قبل از اینکه بدنتان استراحت کند دوباره تمریناتتان را ادامه دهید، عضله هایتان از بین خواهند رفت و به جاى اینکه نیرومند تر شوید، ضعیف تر هم خواهید شد.

به برنامه تمریناتتان چند روز کم کار یا بیکار اضافه کنید تا به بدنتان فرصت دهید که اندکى تسکین یابد مطمئنا در این حالت براى تمرینات بعدى آمادگى بیشترى خواهید داشت.

                                                                                                                           

دسته ها : ورزشی
يکشنبه بیست و پنجم 12 1387

کارت گرافیک

کارت گرافیک در کامپیوتر شخصی دارای جایگاهی خاص است . کارت های فوق اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط کامپیوتر را اخذ و آنها را بگونه ای تبدیل می نمایند که برای انسان قابل مشاهده باشند. در اغلب کامپیوترها ، کارت های گرافیک اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر ، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می نمایند. در کامپیوترهای Laptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند چون کامپیوترهای فوق اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند.

اگر از قاصله بسیار نزدیک به صفحه نمایشگر یک کامپیوتر شخصی نگاه کنید ، مشاهده خواهید کرد که تمام چیزهائی که بر روی نمایشگر نشان داده می شود از "نقاط" تشکیل شده اند . نقاط فوق " پیکسل " نامیده می شوند. هر پیکسل دارای یک رنگ است . در برخی نمایشگرها ( مثلا" صفحه نمایشگر استفاده شده در کامپیوترهای اولیه مکینتاش ) هر پکسل صرفا" دارای دو رنگ بود: سفید و سیاه . امروزه در برخی از صفحات نمایشگر ، هر پیکسل می تواند دارای 256 رنگ باشد. در اغلب صفحات نمایشگر ، پیکسل ها بصورت " تمام رنگ " (True Color) بوده و دارای 16/8 میلیون حالت متفاوت می باشند. با توجه به اینکه چشم انسان قادر به تشخیص ده میلیون رنگ متفاوت می باشد ، 16/8 میلیون رنگ بمراتب بیش از آن چیزی است که چشم انسان قادر به تشخیص آنها بوده و بنظر همان ده میلیون رنگ کفایت می کند!

هدف یک کارت گرافیک ، ایجاد مجموعه ای از سیگنالها است که نقاط فوق را بر روی صفحه نمایشگر ، نمایش دهند.

کارت گرافیک چیست ؟

یک کارت گرافیک پیشرفته، یک برد مدار چاپی بهمراه حافظه و یک پردازنده اختصاصی است . پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیکی ، طراحی شده است . اکثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده که بکمک آنها می توان عملیات گرافیک را انجام داد. کارت گرافیک دارای اسامی متفاوتی نظیر : کارت ویدئو ، برد ویدئو ، برد نمایش ویدئوئی ، برد گرافیک ، آداپتور گرافیک و آداپتور ویدئو است .

مبانی کارت گرافیک

به منظور شناخت اهمیت و جایگاه کارت های گرافیک ، یک کارت گرافیک با ساده ترین امکانات را در نظر می گیریم . کارت مورد نظر قادر به نمایش پیکسل های سیاه وسفید بوده و از یک صفحه نمایشگر با وضوح تصویر 480 * 640 پیکسل استفاده می نماید. کارت گرافیک از سه بخش اساسی زیر تشکیل می شود :

حافظه . اولین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، حافظه است . حافظه رنگ مربوط به هر پیکسل را در خود نگاهداری می نماید. در ساده ترین حالت ( هر پیکسل سیاه و سفید باشد ) به یک بیت برای ذخیره سازی رنگ هر پیکسل نیاز خواهد بود. با توجه به اینکه هر بایت شامل هشت بیت است ، نیاز به هشتاد بایت (حاصل تقسیم 640 بر 8 ) برای ذخیره سازی رنگ مربوط به پیکسل های موجود در یک سطر بر روی صفحه نمایشگر و 38400 بایت ( حاصلضرب 480 در 80 ) حافظه به منظور نگهداری تمام پیکسل های قابل مشاهده بر روی صفحه ، خواهد بود .

اینترفیس کامپیوتر . دومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی به منظور تغییر محتویات حافظه کارت گرافیک است . امکان فوق با اتصال کارت گرافیک به گذرگاه مربوطه بر روی برد اصلی تحقق پیدا خواهد کرد. کامپیوتر قادر به ارسال سیگنال از طریق گذرگاه مربوطه برای تغییر محتویات حافظه خواهد بود.

اینترفیس ویدئو . سومین چیزی که یک کارت گرافیک به آن نیاز دارد ، روشی به منظور تولید سیگنال برای مانیتور است . کارت گرافیک می بایست سیگنال های رنگی را تولید تا باعث حرکت اشعه در CRT گردد. فرض کنید که صفحه نمایشگر در هر ثانیه شصت فریم را بازخوانی / باز نویسی می نماید ، این بدان معنی است که کارت گرافیک تمام حافظه مربوطه را بیت به بیت اسکن و این عمل را شصت مرتبه در ثانیه انجام دهد. سیگنال های مورد نظر برای هر پیکسل موجود بر هر خط ارسال و در ادامه یک پالس افقی sync ، نیز ارسال می گردد.عملیات فوق برای 480 خط تکرار شده و در نهایت یک پالس عمودی sync ارسال خواهد شد.

پردازنده های کمکی گرافیک

یک کارت گرافیک ساده نظیر آنچه در بخش قبل اشاره گردید ، Frame Buffer نامیده می شود. کارت، یک فریم از اطلاعاتی را نگهداری می نماید که برای نمایشگر ارسال شده است . ریزپردازنده کامپیوتر مسئول بهنگام سازی هر بایت در حافظه کارت گرافیک است . در صورتیکه عملیات گرافیک پیچیده ای را داشته باشیم ، ریزپردازنده کامپیوتر مدت زمان زیادی را صرف بهنگام سازی حافظه کارت گرافیک کرده و برای سایر عملیات مربوطه زمانی باقی نخواهد ماند. مثلا" اگر یک تصویر سه بعدی دارای 10000 ضلع باشد ، ریزپردازنده می بایست هر ضلع را رسم و عملیات مربوطه در حافظه کارت گرافیک را نیز انجام دهد. عملیات فوق زمان بسیار زیادی را طلب می کند.

کارت های گرافیک جدید ، بطرز قابل توجه ای ، حجم عملیات مربوط به پردازنده اصلی کامپیوتر را کاهش می دهند. این نوع کارت ها دارای یک پردازنده اصلی پر قدرت بوده که مختص عملیات گرافیکی طراحی شده است. با توجه به نوع کارت گرافیک ، پردازنده فوق می تواند یک " کمک پردازنده گرافیکی " و یا یک " شتاب دهنده گرافیکی " باشد. پردازنده کمکی و پردازنده اصلی بصورت همزمان فعالیت نموده و در مواردیکه از شتاب دهنده گرافیکی استفاده می گردد ، دستورات لازم از طریق پردازنده اصلی برای شتاب دهنده ارسال و شتاب دهنده مسئولیت انجام آنها را برعهده خواهد داشت .

در سیستم های " کمک پردازنده " ، درایور کارت گرافیک عملیات مربوط به کارهای گرافیکی را مستقیما" برای پردازنده کمکی گرافیکی ارسال می دارد. سیستم عامل هر چیز دیگر را برای پردازنده اصلی ارسال خواهد کرد. در سیستم های " شتاب دهنده گرافیکی " ، درایور کارت گرافیک هر چیز را در ابتدا برای پردازنده اصلی کامپیوتر ارسال می دارد. در ادامه پردازنده اصلی کامپیوتر ، شتاب دهنده گرافیک را به منظور انجام عملیات خاصی هدایت می نماید. مثلا" پردازنده ممکن است به شتاب دهنده اعلام نماید که :" یک چند ضلعی رسم کن " در ادامه شتاب دهنده فعالیت تعریف شده فوق را انجام خواهد داد.

عناصر دیگر بر روی کارت گرافیک

یک کارت گرافیک دارای عناصر متفاوتی است :

پردازنده گرافیک . پردازنده گرافیک بمنزله مغز یک کارت گرافیک است . پردازنده فوق می تواند یکی از سه حالت پیکربندی زیر را داشته باشد :

- Graphic Co-Processor . کارت هائی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیکی بدون کمک گرفتن از پردازنده اصلی کامپیوتر می باشند.

- Graphics Accelerator . تراشه موجود بر روی این نوع کارت ها ، عملیات گرافیکی را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلی کامپیوتر انجام خواهند داد.

- FrameBuffer . تراشه فوق ، حافظه موجود بر روی کارت را کنترل و اطلاعاتی را برای " مبدل دیجیتال به آنالوگ " (DAC) ارسال خواهد کرد . عملا" پردازشی توسط تراشه فوق انجام نخواهد شد.

حافظه . نوع حافظه استفاده شده بر روی کارت های گرافیک متغیر است . متداولترین نوع ، از پیکربندی dual-ported استفاده می نماید. در کارت های فوق امکان نوشتن در یک بخش حافظه و امکان خواندن از بخش دیگر حافظه بصورت همزمان امکان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب مدت زمان لازم برای بازخوانی / بازنویسی یک تصویر کاهش خواهد یافت .

Graphic BIOS . کارت های گرافیک دارای یک تراشه کوچک BIOS می باشند. اطلاعات موجود در تراشه فوق به سایر عناصر کارت نحوه انجام عملیات (مرتبط به یکدیگر) را تبین خواهد کرد. BIOS همچنین مسئولیت تست کارت گرافیک ( حافظه مربوطه و عملیات ورودی و خروجی ) را برعهده خواهد داشت .

Digital-to-Analog Converter ) DAC) . تبدیل کننده فوق را RAMDAC نیز می گویند. داده های تبدیل شده به دیجیتال مستقیما" از حافظه اخذ خواهند شد. سرعت تبدیل کننده فوق تاثیر مستقیمی را در ارتباط با مشاهده یک تصویر بر روی صفحه نمایشگر خواهد داشت .

Display Connector . کارت های گرافیک از کانکتورهای استاندارد استفاده می نمایند.اغلب کارت ها از یک کانکتور پانزده پین استفاده می کنند. کانکتورهای فوق همزمان با عرضه VGA :Video Graphic Array مطرح گردیدند.

Computer(Bus) Connector . اغلب گذرگاه فوق از نوع AGP است ..پورت فوق امکان دستیابی مستقیم کارت گرافیک به حافظه را فراهم می آورد.ویژگی فوق باعث می گردد که سرعت پورت های فوق نسبت به PCI چهار مرتبه سریعتر باشد. بدین ترتیب پردازنده اصلی سیستم قادر به انجام فعالیت های خود بوده و تراشه موجود بر روی کارت گرافیک امکان دستیابی مستقیم به حافظه را خواهد داشت .

استاندارد های کارت گرافیک

اولین کارت گرافیک در سال 1981 توسط شرکت IBM عرضه گردید. کارت فوق بصورت تک رنگ و با نام Monochrome Display Adapters)MDAs) ارائه گردید. صفحات تمایشگری که از کارت فوق استفاده می کردند ، متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز و زمینه سیاه بود. در ادامه کارت های چهار رنگ Hercules Graphic Catd)HGC) ارائه گردیدند. سپس کارت های هشت رنگ Color Graphic Adapter)CGA) و کارت های شانزده رنگ Enhanced Graphic Adapter)EGA) ارائه گردیدند. تولیدکنندگانی دیگر، نظیر کمودور کامپیوترهائی را معرفی کردند که دارای کارت های گرافیک از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. کارت های فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند.

زمانیکه شرکت IBM در سال 1987 کارت Video Graphic Array)VGA) را معرفی کرد، استاندارد جدیدی در این راستا مطرح گردید. نمایشگرهای VGA قادر به ارائه 256 رنگ و وضوح تصویر 400 * 720 بودند. یک سال بعد استاندارد Super Video Graphic Array)SVGA) مطرح گردید. استاندارد فوق قادر به ارائه 16/8 میلیون رنگ با وضوح تصویر 1024 * 1280 است .

کارت های گرافیک از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند. تولیدکنندگان کارت گرافیک همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهکارهای اختصاصی خود دارند. کارت های گرافیک می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند. کارت های گرافیک قدیمی اغلب از طریق اسلات های ISA و یا PCI به سیستم متصل می شوند . اغلب کارت های گرافیک جدید از پورت AGP برای اتصال به کامپیوتر استفاده می نمایند

دسته ها : اموزنده
جمعه بیست و سوم 12 1387
یکی قله اورست را فتح میکنه خبر نگارا میگن چه ارادهای داشتی...... میگه ای خدا لعنتش کنه اون که گفت اینجا نذری میدن
دسته ها : sms
جمعه شانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشیگالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس کودکان
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان زمستان
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
زمستان
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
زمستان
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
گالری عکس ورزشی
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

ورزش

دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

ورزش
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

گذشته ربات ها (2)

در مقاله قبلی گذشته ربات ها از سال 270  قبل از میلاد تا قرن 18 را بیان کردیم ......

گذشته ربات ها

پس از قرن 18 و ساخت عروسکی جهت برگزاری مراسم چای ژاپنی

سال 1805 میلادی : عروسکی توسط میلاردت (Maillardet) ساخته شد که می توانست به زبان انگلیسی و فرانسوی بنویسد و مناظری را نقاشی کند.

سال 1923 میلادی: کارل چاپک (Karel Capek) برای اولین بار از کلمه ربات  (robot) در نمایشنامه خود به عنوان آدم مصنوعی استفاده کرد . کلمه ربات از کلمه چک robota گرفته شده است که به معنی برده و کارگر مزدور است . موضوع نمایشنامه چاپک ، کنترل انسانها توسط رباتها بود .

ولی او هرگونه امکان جایگزینی انسان با ربات و یا اینکه رباتها از احساس برخوردار شوند ، عاشق شوند ، یا تنفر پیدا کنند را رد می کرد.

سال 1940 میلادی: شرکت وستینگهاوس (Westinghouse Co.)  سگی به نام اسپارکو (Sparko)  ساخت که هم از قطعات مکانیکی و هم الکتریکی در ساخب آن استفاده شده بود. این اولین باری بود که از قطعات الکتریکی نیز همراه با قطعات مکانیکی استفاده می شد.

سال 1942 میلادی: کلمه رباتیک (robatics) اولین بار توسط ایزاک آسیموف در یک داستان کوتاه ارائه شد. ایزاک آسیموف (1920-1992) نویسنده کتابهای توصیفی درباره علوم و داستانهای علمی تخیلی است .

دهه 1950 میلادی: تکنولوژی کامپیوتر پیشرفت کرد و صنعت کنترل متحول شد. سؤلاتی مطرح شدند. مثلاً : آیا کامپیوتر یک ربات غیر متحرک است ؟

سال 1954 میلادی: عصر ربات ها با ارائه اولین ربات آدم نما توسط جرج دوول (Georg Devol)   شروع شد.

امروزه،90% رباتها، رباتهای صنعتی هستند، یعنی رباتهایی که در کارخانه ها، آزمایشگاهها، انبارها، نیروگاهها، بیمارستانها، و بخشهای مشابه به کارگرفته می شوند.در سالهای قبل، اکثر رباتهای صنعتی در کارخانه های خودروسازی به کارگرفته می شدند، ولی امروزه تنها حدود نیمی از رباتهای موجود در دنیا در کارخانه های خودروسازی به کار گرفته می شوند. مصارف رباتها در همه ابعاد زندگی انسان به سرعت در حال گسترش است تا کارهای سخت و خطرناک را به جای انسان انجام دهند . برای مثال امروزه برای بررسی وضعیت داخلی رآکتورها از ربات استفاده می شود تا تشعشعات رادیواکتیو به انسانها صدمه نزند

ادامه دارد.....

دسته ها : رباتیک
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

این سوال برای بیشتر افرادی که به کار با ربات و رباتیک علاقه دارند مطرح می شود  که رباتیک را از کجا شروع کنند!

ز کجا شروع کنیم؟؟؟

به نظر بنده ورود به عرصه رباتیک مشکل ترین مرحله می باشد به طور کلی رباتیک رشته ای میان رشته ای است با ترکیبی از رشته های مهندسی برق گرایشات الکترونیک و کنترل ، مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار.

در ایران این رشته در مقطع کارشناسی ارشد، مکاترونیک نام دارد که معمولا مورد توجه دانشجویان رشته برق ، کامپیوتر و مکانیک قرار می گیرد و البته خود رشته رباتیک (در ایران) هنوز وجود ندارد

واضح است زمانی که می خواهید به مقوله رباتیک بپردازید باید به بخش هایی از این 3 رشته بپردازیم در حالت کلی رباتیک را به 2 بخش شبیه سازی  (Simulation)، و ربات حقیقی (Real) تقسیم بندی می کنند. در شبیه‌سازی در حقیقت رباتی به صورت فیزیکی ساخته نمی‌شود و ساخت ربات در یک محیط مجازی شبیه سازی شده که در آن بعضی از قوانین دنیای واقعی وجود دارد صورت می‌گیرد هدف از برگزاری و کار بر روی این قسمت بیشتر کار بر روی هوش ربات ( یا همان مقوله هوش مصنوعی) می باشد. در این بخش مسابقاتی در رشته های «شبیه سازی امداد و نجات» (Rescue Simulation) و «شبیه سازی فوتبال» (Soccer Simulation) و... هرسال در جهان برگزار می‌شود. در بخش Real مسابقات بسیار متنوعتری نسبت به Simulation وجود دارد زیرا شما با ربات های حقیقی سر و کار دارید که مهم‌ترین آنها عبارتند از: ربات‌های فوتبالیست(در چندین سطح مختلف)، ربات‌های امدادگر، ربات‌های مسیریاب (Path Finder)، ربات‌های آتش نشان (Fire Fighter)، ربات های مین یاب (Deminer)، ربات‌های لابیرنت، ربات‌های انسان نما (Humanoid)، سگها (Four legged Robot)، ربات های خانگی(At home) و... البته واضح است که ساخت ربات واقعی علاوه بر مشکلات متعددی که داراست دارای هزینه های بالاتری نیز می باشد.

دسته ها : رباتیک
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

نکاتی برای طبخ ماهی

ماهی از جمله غذاهایی است که در ماه های معینی از سال می توان آن را مصرف کرد و خوردن آن در ماه های دیگر لذت بخش نیست. ماه هایی که خوردن ماهی لطف زیادی ندارد عبارتند از: اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد. البته این برای کسانی است که دور از شهرهای بندری هستند، و گرنه ساحل نشینان در تمام طول سال ماهی مصرف می کنند.

- فرار ماهی:

برای اینکه ماهی هنگام تمیز کردن از دست شما سُر نخورد، کمی نمک روی تخته ای که زیر ماهی گذاشته اید بپاشید و بعد ماهی را روی آن قرار دهید. ماهی به نمک می چسبد و بدون آنکه بلغزد، می توانید آن را پاک کنید.

- جلوگیری از پخش شدن پولک ماهی:

برای پیشگیری از پخش شدن پولک ها به هنگام پاک کردن ماهی، آن را درون ظرف بزرگ و پُر آبی قرار دهید و فلس ها را داخل آب، از بدن ماهی جدا کنید.

- از بین بردن بوی ماهی از دست:

برای از بین بردن بوی ماهی از دست، دست های خود را با محلول سرکه و آب یا آب و نمک بشویید.

- جلوگیری از متلاشی شدن ماهی آب پز:

اگر جزو کسانی هستید که ماهی آب پز می خورید، ولی با این مشکل روبرو هستید که ماهی به هنگام پختن در آب متلاشی می شود، برای جلوگیری از این کار، کمی سرکه در آب جوش بریزید و ماهی را در آن بپزید.

- شیر و ماهی:

هیچ وقت برای ذوب کردن یخ ماهی آن را درون آب نگذارید. آن را درون شیر قرار دهید. شیر مزه یخ زدگی را از ماهی می گیرد و طعم دلپذیری به آن می دهد و همه فکر می کنند، ماهی کاملا تازه است.

- تیغ ماهی:

اگر تیغ ماهی در گلویتان گیر کرد، کمی سیب زمینی پخته یا تکه ای نان خمیر بخورید.

برای کم کردن درد و ناراحتی ناشی از تیغ ماهی در گلو، یک لیمو ترش را از وسط به دو نیم کنید و بعد به آرامی آب لیمو را بمکید. این کار به نرم شدن تیغ ماهی کمک می کند و زود احساس راحتی می کنید.

دسته ها : تغذیه
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
           قبل از اینکه مراحل مختلف پر کردن را شرح دهیم لازم است که نگاهی مجدد با قسمت های مختلف یک دندان سالم داشته باشیم.مهمترین مسئله در این تصویر این است که به موقعیت عصب دندان یک نگاه مجدد بیندازیم ... همانطور که در تصویر مشاهده میکنید عصب دندان از سطح دندان فاصله بیشتری دارد تا از کناره های دندان . این بدان معنی است که پوسیدگی هائی که از کنار دندان صورت میگیرد زودتر به عصب میرسد تا اینکه از شیار های دندان پوسیدگی رشد کند. مسئله بعد این است که تا پوسیدگی به عصب نرسد میشود دندان را بدون عصب کشی پر کرد و این ربطی به عمق پوسیدگی ندارد یعنی حفره چه یک میلیمتر باشد و چه 7 میلیمتر اگر حفره پوسیدگی به عصب دندان نرسد پر کردن احتیاج به  عصب کسی نخواهد داشت و در ضمن اگر حتی به اندازه سر سوزن هم پوسیدگی روی عصب دندان را باز کند این دندان نیاز به عصب کشی خواهد داشت .البته برای دندانهای که به طور تصادفی عصب دندان باز میشود (نه به خاطر پوسیدگی ) راههای درمانهایی مثل دایرکت پالپ کپ و .... وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج است ولی در مجموع پوسیدگی به عصب برسه باید عصب کشی بکنیم بعد دندان را پر کنیم  حال چه درد داشته باشیم و چه درد نداشته باشیم . در حالی که اکثر مردم فکر میکنند که دندان را فقط وقتی عصب کشی میکنیم که درد داشته باشیم ....

 

خب بریم سر اصل مطلب.... این تصویر را نگاه کنید ... این شکل دندانی است که پوسیدگی تا کنار ه های عصب دندان رسیده ولی هنوز به عصب دندان نرسیده ... در چنین حالتی معمولا دندان به سرما و گرما حساس میشود و با خوردن چیز های شیرین ممکن است درد خفیفی روی دندان احساس کنیم ..... نکته دوم در این تصویر این است که پوسیدگی وقتی از شیار های دندان شروع میشود دیگر از سطح گسترش پیدا نمیکند بلکه از عمق گسترش پیدا کرده و مثل یک کوزه ای که دهنه بسیار تنگی دارد دارای دهنه تنگ و بدنی وسیع باشد ..... از این تصویر نتیجه میگیریم که پوشیدگی ها را نباید از ظاهر آن قضاوت کرد در ظاهر ممکن است کم به نظر برسند ولی حتی تا مرحله رسیدن به عصب دندان هم پیشرفت داشته باشد. پس مرتب برای چک کردن دندانها به پیش دندانپزشک خود بروید تا در مراحل اولیه تشخیص داده شود

 

ما اولین کاری که برای پر کردن انجام میدهیم  برداشت پوسیدگی های دندان است ..... به شکل دقت کنید مقدار برداشت پوسیدگی بیشتر از خود فضای پوسیده است علت آن است که مینائی که در بالای فضای پوسیدگی قرار دارد un support بوده و باید برداشته شود . علت دوم این است که ما برای دسترسی به عمق پوسیدگی مجبوریم به اصطلاح دهنه این پوسیدگی کوزه مانند را باز کنیم .... تهیه حفره های دندانپزشکی قوانین خاصی دارد که کلیه دندانپزشکان در مورد آن آموزش کامل دیده اند و نترسید دندانتان را اضافی ور نمیدارند؟

 

بعد از برداشت کامل پوسیدگی ته حفره را چک میکنیم که روی عصب دندان باز نشده باشد و در صورتی که مطمئن شدیم که عصب دندان باز نیست از موادی برای حفاظت عصب دندان روی قسمت هائی که نزدیک عصب است بکار میبریم . این مواد به دو علت استفاده میشود اول اینکه عصب دندان را از تحریکات مختلف حرارتی حفاظت میکنند و علت دوم این است که این مواد کف بندی حاوی یو نهائی است که عصب دندان را برای ساخته شدن مجدد تحریک میکنند و این برای استحکام عاج باقی مانده زیر پر کرد گی موثر است

 

در مرحله آخر دندان را با آمالگام پر میکنیم . آمالگام ماده ای است که ساختمان اصلی آن را نقره و جیوه تشکیل میدهد . یک زمان شایع کرده بودند که این جیوه موجود در آمالگام برای بدن مضر است و ..... در حالی که اصلا اینطور نیست و بیشتر تبلیغاتی است که ما دندانپزشکان از علت این شایعات سر در میاوریم و شما فکر خود را مشغول نکنید ... همین قدر بگویم که برای دندانهای خلفی هنوز هم بعد از یکصد سال ماده ای مناسب تر از آمالگام ساخته نشده ..... البته تلاشهائی برای استحکام بخشیدن به مواد همرنگ در حال صورت گرفتن است ولی هنوز در رقابت با آمالگام عقب هستند

دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387
نحوه استفاده از نخ دندان

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از دندانهای خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده اند که توصیه بکنند که مسواک بزنید .... مسواک بزنید و..... مسواک بزنید .... در صورتی که مسواک زدن یک بعد محدودی از مقوله بهداشت دهان و دندان میباشد . حتی نحوه مسواک زدن نیز مهمتر از مسواک زدن میباشد و کیفیت مسواک زدن مهمترین چیزی است که کمتر بدان توجه میشود . انشاالله در یک مقاله جداگانه به نحوه صحیح مسواک زدن خواهم پرداخت . رعایت بهداشت دهان و دندان نیازمند داشتن اطلاعات وسیع در این زمینه است و این اطلا عات وسیع شامل شناخت اجزاء مختلف و بافت های موثر در سیستم تغذیه ای بدن .... تغذیه و نقش آن در بهداشت دهان و دندان رابطه صحیح با دندانپزشک خانواده ..... ترمیم به موقع مشکلات بوجود آمده در سیستم دهان و دندان از جمله پوسیدگی ها و بیماری های لثه ای و ..... میباشد از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان میباشد که با توجه به اطلاعاتی که در این ۱۲ سال مطب داری کسب کرده ام به جرعت میتوانم بگویم که ۹۰ درصد مردم از آن استفاده نمیکنند و بیش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده میکنند از استفاده صحیح از آن بی خبر هستند ..... و این ضرورتی شد که قبل از مسواک زدن به این مقوله بپردازیم

راستش مدت زیادی بود که دنبال تصاویر مناسبی بودم که روش استفاده از نخ دندان را بخوبی نمایش دهد .... ولی متاسفانه موفق نشدم.... هر چه کتب علمی در دسترس بود را زیرو رو کردم .... در اینترنت به جستجو پرداختم و .... مطلب بود ولی تصاویر مناسب وجود نداشت .... خلاصه در کارمون رکود ایجاد کرده بود .... یهو به خودم گفتم که چرا خودم دست به کار نشوم ..... یعنی خودم چرا این عکس ها رو تهیه نکنم ؟ .... چه ایده خوبی .... خلاصه نخ دندان را دادم دست منشی و شروع کردم به عکس گرفتن ..... چقدر خوب شد .... چیزی که میخواستم

     خوب حالا درس رو شروع میکنیم خوب دقت کنید .....

  •  از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها بوفور یافت میشود یک تکه به اندازه تقریبی ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر میبریم .به طوری که بعد از گره ردن دو سر نخ دندان حلقه ای تشکیل شود که این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرارگیرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشیم مانند شکل پائین

 

  • همانطور که میبینید حلقه نخ دندان را در لای انگشتان به صورتی میگیریم که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد . بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط ما را به نخ دندان کمتر میکند لذا بعد از مدتی طول نخ دندانی که باید ببریم و مناسب اندازه انگشتانمان باشد را بدست خواهیم آورد .

 

  • مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است .... از انگشتان شست جهت استفاده در دندانهای فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندانهای پائین استفاده میشود .....

 

  • قرار گیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله دو انگشت دست بین ۵/۱  الی ۲ سانتیمتر باشد که بهتریت موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش و یا کاهش قطر حلقه نخ دندانی که ایجاد کرده ایم میتوانیم بدست آوریم

 

                این دو عکس پائینی نهوه استفاده از نخ دندان را در فک پائین و بالا بخوبی نشان میدهد .دفعات اول شاید مانور دادن با نخ دندان حلقه شده کمی  مشکل باشد ولی بمرور کار کردن با آن راحت خواهد بود .

 

 

 

             نکته خیلی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از تمیز کردن یک ناحیه به ازای هر دندان که تمیز میکنید یک انگشت نخ دندان را در بین انگشتانتان بچر خانید تا همیشه یک ناحیه تمیز از نخ دندان در بین دو انگشتتان قرار گیرد . حلقه بودن نخ دندان این مزایا را دارد که از کل طول نخ استفاده میکنید حتی نزدیکی های محل گره زدن نخ . در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد عفونی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهیم کرد

اما چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان :

۱- نخ دندان را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید یعنی نخ دندان یک حلقه کامل لای دو دندان مجاور بزند

۲- نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود . در اوایل شاید از لثه خون بیاید .... ولی بی توجه باشید چون بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد . در صورت ادامه خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیازمند خواهید بود

۳- در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و یا منحر به پاره شدن نخ دندان گردد دو مشکل ممکن است که باعث این مسئله شود اول پوسیدگی از بین دو دندان ... دوم وجود جرم در اون ناحیه . البته پرکردنگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد بود که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائید .

۴- بهترین موقع استفاده از نخ دندان در بین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم و خمیر دندان بخوبی کف کرده .... مسواک زدن را موقتا کنار میگذاریم و نخ دندان را بدست میگیریم و بعد از استفاده از نخ دندان دوباره مسواک زدن را ادامه میدهیم ..... این بهترین روش است .اما اگر حوصله چنین کاری را ندارید ترجیحا بهتر است قبل از مسواک زدن اول با نخ دندان لای دندانها را خوب تمیز کنید بعد مسواک بزنید

۵- مطمئا باشید که در صورتی که مشکلی از لحاظ پوسیدگی یا پر کردگی نامناسب دارید یا دچار بیماری لثه هستید استفاده از مسواک و نخ دندان مشگل شما را حل نخواهد کرد که هیچ استفاده از این وسایل هم زیاد مفید فایده نیست .... لذا حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کرده و اول از سلامتی دندانهایتان مطمئن شوید بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و فقط هر سال به دندانپزشک مراجعه کنید .....

۶- با با تورو به خدا سوال از من بکنید ..... عصبانی میشم و دیگه نمینویسم آ...... دندانپزشک مفت گیر آوردید و باز باهاش مشاوره نمیکنید ..... بسم الله شروع کنید .... آره همین سولاتی که به ذهنتان رسیده بپرسید .... بخدا جواب کامل بهتون خواهم داد؟.... دسدتون درد نکنه

 
دسته ها :
پنج شنبه پانزدهم 12 1387

کد خبر : 11711

تاریخ ارسال : 19مرداد1387

نسخه قابل چاپ

پرش‌های عضلانی تنه بدن را جدی بگیرید
متخصص بیماریهای مغز و اعصاب گفت: پرش‌های عضلانی صورت علل متفاوتی دارد که اغلب مردم آن را به تغذیه نسبت می‌دهند ولی این تنها یک عامل است و افراد در مواردی به جز پرش‌های ظریف عضلانی صورت باید به پزشک مراجعه کنند.

مریم نوروزیان سرپرست دپارتمان حافظه و نورولوژی رفتار و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  ایسنا با بیان این مطلب اظهار داشت: پرش‌های ظریفی که معمولا در پلک تحتانی و فوقانی احساس می‌شوند و افراد دیگر نمی‌توانند آن را ببینند پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) هستند که نشان دهنده تحریک پذیری فیبرعضلانی می‌باشند.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب، علت عمده پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) را خستگی زیاد، استرس و کمبود کلسیم دانست که با استراحت و ایجاد شرایط روحی مناسب رفع می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر پرش‌ها در نقاط دیگر بدن به خصوص عضلات بالای تنه نظیر پشت شانه‌ها و یا جلوی سینه باشد و سبب ضعف عضلانی یعنی کاهش قدرت فرد در انجام کارها شود باید آن را جدی گرفت.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اسپاسم نیمه صورت به عنوان نوع دیگر پرش‌های عضلانی ابراز کرد: در این مورد فرد در گوشه‌ای از صورت حرکت و پرشی احساس می‌کند به طوری که ناگهان حرکتی غیرارادی باعث بسته شدن چشم‌ها و لب‌ها ‌شده و عضلات صورت منقبض می‌شود که با تزریق دارو می‌توان آن را رفع کرد. مانند اسپاسم غیرارادی پلک که سبب مختل شدن دید فرد می‌شود.

دکتر نوروزیان بعضی از پرش‌ها را پیش درآمد تشنج دانست و افزود:‌ در کسانی که تشنج آنان در ابتدا فوکال (کانونی) است و در تمام بدن وجود ندارد، پرش‌ها از دست و صورت شروع و به تمام بدن ختم می‌شود.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با اشاره به وجود تیک در افراد به خصوص پسر بچه‌ها که گاهی نیز تا بزرگسالی ادامه دارد، گفت: تیک حرکتی غیرارادی است که به طور متناوب تکرار می‌شود. مانند پلک زدن زیاد، حرکت پره بینی و ایجاد صدا در گلو که بیشتر در پسر بچه‌های بیش فعال و افراد وسواسی دیده می‌شود.

دسته ها :
جمعه نهم 12 1387
مگر نمی دانی بزرگترین دشمن آدمی فهم او ست ؟ تا می توانی نفهم تا خوش باشی 
دسته ها : sms
چهارشنبه هفتم 12 1387
یکی یه سگ فلج داشته، هر وقت دزد میومده، سگه رو می گذاشته توی فرغون و دنبال دزده می‌دویده
دسته ها : sms
چهارشنبه هفتم 12 1387
به یکی  میگن خوابیده آب نخور که عقلت کم میشه ...!  میگه عقل چیه؟ میگن: هیچی ، آبتو بخور
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387
 اولی:پاشو دومی:نمی پاشم اولی:نمی پاشم چیه  پاشیده نمی شم درسته
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387
طرف موقع مرگش بچه هاشو جمع می کنه بهشون یه چوب می ده می گه بشکنید می شکنن. بعد یه دسته چوب می ده می شکنن.بیل می ده می گه بشکنید می شکنن. 10 تا دسته بیل می ده می گه بشکنید می شکنن.میلگرد می ده می شکنن.تیر اهن 14 می ده می شکنن. اخر می گه بسه دیگه  می خوام نصیحتتون کنم
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387

درد سر اضطراب  

ایران صدا : آیا تاکنون کودکانی را دیده اید که پشت سرهم و به طور کنترل نشده ای چشمک میزنند ؟ یا بچه هایی که مرتباً شانه های خود را بالا می اندازند و احتمالاً کودکانی را هم دیده اید که صداهایی به شکل غرغر کردن یا سینه صاف کردن در می آورند و در صحبت کردن ، مدام از کلمات یا واژه های بیجا و تکراری استفاده کنند ؟ / گروه دانش و فناوری 

هر چند ثانیه یکبار ، چند بار پشت‌ سر هم پلک می ‌زند . این حرکت او کاملاً غیر ارادی است و با اینکه او از وجودش اطلاع دارد اما نمی‌ تواند آن‌ را کنترل کند و از این امر بسیار ناراحت است .
جملات بالا سخنان مادری است که به خاطر تیک فرزندش نگران است . او معتقد است پلک ‌زدن‌ های مداوم باعث حساسیت هم سن و سال‌ های فرزندش شده و همین امر اعتماد به نفس پسرش را کم کرده و کم ‌کم او را گوشه‌‌ گیر می ‌کند.
تیک‌ ها از جمله مشکلات روانی بسیار شایعی هستند که در حدود 5 تا 25 درصد کودکان سنین مدرسه دیده می‌ شود و راهی برای تخلیه و رهایی از استرس در بدن محسوب می ‌شوند . این رفتارها ممکن است به دنبال مواجهه با محرکی خاص یا در پاسخ به یک تمایل قوی درونی در کودک ایجاد شوند . این اختلال قبل از 18 سالگی شروع می ‌شود . تیک‌ های حرکتی معمولاً تا سن 7 سالگی و تیک ‌های صوتی تا 11 سالگی خود را نشان می‌ دهند .
تیک‌ها را می ‌توان فعالیت ‌های صوتی و حرکتی دانست که به ‌طور ناگهانی و غیر ارادی اتفاق می ‌افتند . تیک‌ های عصبی ‌در واقع نوعی انقباضات ، حرکات تکراری ، غیرقابل کنترل و غیرارادی یک ماهیچه یا گروهی از ماهیچه‌های بدن هستند که به بروز حرکاتی مانند شکلک درآوردن ، چشمک زدن و یا بر هم زدن مکرر پلک ‌ها و یا بالا و پایین انداختن شانه و پرش در ناحیه ‌گردن منجر می ‌شود . این تیک‌ ها بیشتر در ماهیچه ‌های اطراف دهان ، چشم‌ ها ، گردن و شانه مشاهده می‌ شود . علاوه بر تیک‌ هایی که شامل فعالیت ‌های حرکتی هستند برخی از تیک‌ ها به صورت فعالیت‌ های صوتی مشاهده می ‌شوند . در این تیک‌ ها علاوه بر حرکات عضلات ، فرد به‌ طور غیر ارادی صداهایی مانند صاف کردن گلو ، خرخر کردن و بالا کشیدن بینی و... هم تولید می‌ کند . بعضی از تیک‌ ها نیز پیچیده ‌تر هستند و چندین گروه عضلانی یا صوتی را شامل می‌ شوند و به شکل رفتارهای نظافتی ، بوییدن اشیا ، تقلید حرکات و رفتار مشاهده شده ، ادا و اطوارهای زننده ، تکرار کلمات ، بددهنی و استفاده از کلمات زشت و غیره ظاهر می‌ شوند .
تیک‌های حرکتی در دوران کودکی بسیار معمول هستند تا جایی که براساس آمار انجمن روانپزشکی آمریکا حدود 5 تا 24 درصد کودکان دارای انواع مختلفی از این تیک ‌ها هستند.
تیک ‌ها ممکن است در موقعیت‌ های اضطراب‌ آوری مثل سر جلسات امتحان تشدید شوند و در مقابل در موقعیت‌ های آرامش‌ بخش تخفیف یابند . این حرکات یا اصوات اغلب - ولی نه همیشه - هنگام خواب از بین می ‌روند .
نوع خاصی از اختلالات تیک موسوم به « اختلال توره » می ‌باشد که شامل بروز هر دو نوع تیک حرکتی و صوتی در یک کودک در دوره‌ ای بیش از یک سال است . در این اختلال معمولاً تیک‌ های اولیه حرکتی در ناحیه صورت و گردن شروع می‌ شود و با گذشت زمان به نواحی پایین‌ تر بدن گسترش می ‌یابد و بعد از چند سال نیز تیک‌ های صوتی ظاهر می ‌شوند . این اختلال ، اختلالی نادر است .
در گروه‌ بندی دیگری تیک‌ ها ، به گذرا و مزمن تقسیم می‌ شوند. تیک‌ های گذرا به آزادسازی انرژی عصبی کودک کمک می ‌کنند. این گروه تیک‌ ها حرکاتی معمولی هستند که در حدود سه و نیم سالگی آغاز می‌ شوند و همان ‌طور که از نامشان مشخص است معمولا بعد از مدتی به طور خود به خود از بین می ‌روند . این تیک‌ ها در حدود 75 درصد کودکان بعد از شش ماه از بین می‌ روند . البته رفتار اطرافیان و به ‌ویژه والدین در بهبود این تیک‌ ها موثر است. والدین در این هنگام باید خود را بی‌ تفاوت نشان دهند چون حساسیت و سرزنش کودک در این مورد باعث تشدید و پایداری این تیک در کودکشان می ‌شود .
تیک‌ های مزمن گروه دیگری از تیک ‌ها هستند که معمولا بیشتر از 12 ماه ادامه پیدا می‌ کنند . این تیک‌ ها پایدار بوده و انقباضات ماهیچه‌ ای در آنها شدید است . و به صورت حملات دوره‌ ای بروز می ‌کنند . شدت این تیک‌ ها از ساعتی به ساعت دیگر و از روزی به روز دیگر متغیر است و گاهی بعد از هفته‌ ها وحتی ماه ‌ها ناگهان بروز می‌ کند.
نکته مهم در مورد تیک‌ ها وجه تمایز آنها با حرکاتی مانند ناخن جویدن و پیچ و تاب دادن ارادی بدن است چون در این موارد شخص به شکل ارادی و آگاهانه این حرکات را انجام می ‌دهد در حالی که حرکات فرد مبتلا به تیک کاملاً غیر ارادی است . تیک در بسیاری از موارد باعث ایجاد و گاه تشدید تنش و اضطراب در فرد می‌ شود . میزان شیوع این اختلال معمولا در پسرها حدود 3 برابر بیشتر از دخترهاست.

ناشناخته اما قابل درمان
اینکه دلیل ایجاد تیک‌ ها چیست و چه عواملی در ابتلای افراد به تیک‌ ها موثر هستند هنوز به درستی مشخص نیست ، با این حال به نظر می ‌رسد اختلالات مغزی و مشکلات زیست محیطی در ابتلا به آن موثر باشند . در این بین استرس هم نقش مهمی در تشدید این بیماری دارد .
واسطه‌ های شیمیایی مختلف و وراثت در ابتلای افراد به تیک موثر هستند . برخی از تیک‌ ها هم به دنبال عفونت‌ های خاصی ظاهر شده‌ اند که این امر حاکی از دخالت سیستم ایمنی بدن در بروز تیک‌ ها است . با توجه به شواهد موجود به نظر می‌ رسد علاوه بر عوامل روانشناختی عوامل زیست ‌شناختی هم در پیدایش این اختلال نقش موثری دارند .

تیک امری عادی است که همه انسان‌ ها به نوعی با آن دست به گریبان هستند ولی در بعضی از مردم این درگیری بیشتر از سایرین است .
تیک می ‌تواند دارای ریشه‌ های هیجانی باشد و فضای متشنج خانواده‌ ها باعث تشدید آن می‌ شود . معمولا افراد تحت شرایط خاصی دچار عدم تعادل در بخشی از سیستم عصبی ‌می ‌شوند که این امر باعث تشدید تیک در این افراد می‌ شود .
از آنجا که تیک جزو اختلالات پیچیده عصبی ‌محسوب نمی‌ شود ، متخصصان قادرند با راهکارهای خود آن را درمان کنند. روش‌ های آرام‌ بخشی ، ‌آموزشی و دارویی از جمله روش ‌های درمانی تیک‌ ها محسوب می ‌شوند . البته در مورد تیک‌ های کوتاه ‌مدت لازم نیست خیلی نگران و حساس باشیم چون این تیک ‌ها بعد از مدتی از بین می‌ روند اما اگر تیک تا ماه‌ها و بیش از یک سال ادامه داشت باید برای درمان آن از یک متخصص کمک گرفت.
تعویض عادت یا همان جا به‌ جایی عادت یکی از راه‌های درمان و مقابله با تیک است . در این روش با کمک ‌آموزش‌ های خاصی فرد مبتلا را نسبت به احساس تیک حساس کرده و یک واکنش متضاد مناسب‌ تر را جایگزین رفتار تیک می‌ کنند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا برخلاف دیدگاه رایجی که درمان با داروهای روانی را تنها درمان‌ موثر برای کاهش تیک‌ ها می‌ داند ، معتقدند درمان‌ های روانی- اجتماعی می ‌توانند جایگزین‌ های خوب و مناسبی ‌به جای مصرف صرف داروهای روانگردان باشند .
یکی از نکاتی که در خصوص انواع تیک‌ ها حائز اهمیت است، نوع برخورد و نگاه عوام به آن است . متاسفانه گاهی برخی از رفتارها باعث ایجاد احساسات ناخوشایندی در افراد می ‌شود که در مراحل شدید به گوشه ‌گیری فرد می‌ انجامد و تاثیرات منفی در تعاملات و روابط اجتماعی فرد بر جای خواهد گذاشت ...

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 بخش دهم اس ام اس های فارسی 

بهترین هدیه نوروز 87 را به همه کاربران و بینندگان خود هدیه میدهد

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

Nothing is more despicable than respect based on fear.

(Albert Camus)

نفرت انگیزتر از احترامی نیست که بنیان آن بر ترس استوار باشد. هیچ چیز

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

The innocent is the person who explains nothing.

(Albert Camus)

کسی است که برای هیچ چیز توضیحی نمی دهد. آدم بی گناه

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
In jdging others, folks will work overtime for no pay.
(Charles Edwin Carruthers)
دسته ها : smsخارجی
سه شنبه ششم 12 1387

 

Friendship is constant in all other things, save in the office and affairs of love.

(William Shakespeare

دسته ها : smsخارجی
سه شنبه ششم 12 1387

 

Respect is love in plain clothes.

(Frankie Byrne)

احترام، همان عشق است در تنپوشی ساده

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

When a man gets talking about himself, he seldom fails to be eloquent and often reaches the sublime.

(Josh Billings)

وقتی کسی شروع به سخن گفتن از خویش می کند، بندرت در شیوایی کلام ناکام می ماند و در آن اغلب به اوج تعالی می رسد.

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

We must travel in the direction of our fear.

(John Berryman)

باید در جهت ترسمان سفر کنیم.

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
  Geniuses are the luckiest of mortals because what they must do is the same as what they most want to do.(W.H.Auden)نوابغ خوش اقبال ترین انسانها هستند چرا که آنچه از آنان انتظار انجامش می رود همان کاری است که شیفته انجام آنند.

 

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
گویند اسکندرقبل از مرگ وصیّت کرد هنگام دفن کردن من دست راست مرا بیرون ازخاک بگذارید ،پرسیدند چرا،گفت میخواهم تمام دنیا بدانند که اسکندر با آن همه شکوه و جلال دست خالی از دنیا رفت
دسته ها : اموزنده
سه شنبه ششم 12 1387
زندگی رو همانطور که تصور کنی میگذرد, پس سعی کن زندگی رو خوب و زیبا تصور کنی
دسته ها : اموزنده
سه شنبه ششم 12 1387
دلم تنگ است دلم تنگ است دلم اندازه حجم قفس تنگ است سکوت از کوچه لبریز است صدایم خیس و بارانی است نمی دانم چرا در قلب من پاییز طولانی است
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نرسد دست تمنا چو به دامان شما ، میتوان چشم دلی دوخت به ایوان شما ، از دلم تا لب ایوان شما راهی نیست ، نیمه جانی ست در این فاصله قربان شما
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
زن به شوهرش میگه:تو هندوستان یک زن رو به قیمت یک گوسفند فروختند ..به نظر تو این بی انصافی نیست ؟؟؟؟شوهره میگه:نه اگه زن خوبی باشه می ارزه.....
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
پندی از یک داغ دیده: هرگز به علامت آبی و قرمز روی شیر توالت اعتماد نکن!
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
فریاد من از داغ توست ...... بیهوده خاموشم مکن ...... حالا که یادت میکنم ...... دیگر فراموشم مکن ...... همرنگ دریا کن مرا ...... یکبار معنا کن مرا
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
تواگه پائیز زردی واسه من بهار سبزی...تواگه هوای سردی واسه من همیشه گرمی...تواگه ابر سیاهی واسه من ابر بهاری...تواگه دشت گناهی واسه من یه بی گناهی... تواگه غرق نیازی واسه من یه بی نیازی...تواگه رفیق راهی واسه من یه تکیه گاهی
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نگاه ما به زندگی و کردار ما تعیین کننده ی حوادثی است که بر ما می گذرد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
پدرم می گفت: عاشقی یک شب است و پشیمانی هزار شبءحالا هزار شب پشیمانم که چرا یک شب عاشق نبود
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
به دریا بزن قایقت می شوم ، حقیرم ولی لایقت می شوم ، من عاشق شدن را بلد نیستم ، تو یادم بده عاشقت میشوم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نماز وقت خداست انرا به دیگران ندهیم 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ما همیشه کسانی را که به فکرما هستن رو به گریه می اندازیم ، گریه می کنیم برای کسانی که به فکرما نیستن و به فکر کسانی هستیم که هیچوقت برامون گریه نمی کنن
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
دانش با عمل همراه است . پس هر که دانست عمل کرد و هر که عمل کرد دانست و دانش، به عمل فرا می خواند، پس اگر او را اجابت کرد چه بهتر و گرنه از او جدا و دورمی شود [امام صادق علیه السلام
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
دوست بهترین واژه در جهان است، اما کسانی که معنی آن را نمی فهمند این واژه را بدنام کرده اند. دوست، دشمن تنهایی یک تنهاست
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
وقتی شخصی گمان کرد که دیگر احتیاجی به پیشرفت ندارد، باید تابوت خود را آماده کند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
حقیقت را دوست بدار ولی اشتباه را عفو بکن
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 انسانها همه در یک چیز مشترکند و آن هم این است که همه با هم تفاوت دارند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
مشکل اساسی دنیای امروز اینست که افراد نادان لبریز از اطمینان و اعتماد به نفس و افراد هوشمند پر از شک و تردید هستند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
چرا کودکان اینقدر باهوش و بزرگسالان تا این اندازه نادانند؟ شاید نظام آموزش همگانی است که افراد را نادان بار می آورد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
اگر علم بشر مشکلاتی را نیز پدید آورده است،‌ با اتکای به جهل نمی توان بر این مشکلات فایق آمد 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
من آن رودم که تنها آب دارم ، نگاهی خسته و بی تاب دارم ، من عشق نور دارم در دل اما ، فقط تصویری از مهتاب دارم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 خودت را از کسی پس نگیر شاید این تنها چیزیست که او دارد وقتی میگویی دوستت دارم اول روی این جمله فکر کن شاید نوری را روشن کنی که خاموش کردن آن به خاموش شدن او ختم شود
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 این رو من نباید بگم ولی تو یه عیب خیلی بزرگ داری اونم اینه که : . . . . . نمیشه دوستت نداشت 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
سقف آرزوهایت را تا جائی بالا ببر که بتوانی چراغی به آن نصب کنی
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ز این چهار چیز را در زندگیت نشکن: اعتماد ، قول ، رابطه و قلب زیرا وقتی این ها می شکنند صدا ندارند ! ولی درد بسیاری دارند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
همیشه واسه گلی خاک گلدون باش که اگه به آسمون هم رسید یادش باشه ریشش کجاست
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
راز دل با کس نگفتم چون ندارم محرمی ، هر که را محرم شمردم عاقبت رسوا شدم ، راز دل با آب گفتم تا نگوید با کسی ، عاقبت ورد زبان ماهی دریا شدم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نگه داشتن شخصی در قلبمون خیلی راحته ولی این که تو قلب کسی خودتو نگه داری خیلی مشکله پس قدر قلبی که تو رو تو خودش نگه داشته بدون
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 تو اگر باز کنی پنجره ای سمت دلت : میتوان گفت که من چلچله لال توام: مثل یک پوپک سرمازده در بارش برف : سخت محتاج به گرمای پر و بال توام
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
شیشه ها شکستنیست زندگی گذشتنیست این فقط محبت است که همیشه ماندنیست 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
آدم ها در دو حالت همدیگر را ترک می کنند: اول اینکه احساس کنند کسی دوستشون نداره و دوم اینکه احساس کنند یکی خیلی دوستشون داره
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ترکه می ره امتحان گواهی نامه بده چند بار رد میشه بعد تو راه پلیس جلوش رو می گیره می گه گواهی نامه ترکه می گه دادین که می خواین؟
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 زندگی مثل یه پل قدیمیه! به این فکر نکن که اگه تنها ازش بگذری دیرتر خراب میشه به این فکر کن که اگه افتادی یکی باشه که دستتو بگیره
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
با تخیلات می توان تا اوج آسمانها پرواز کرد ,اما نمی توان چیزی به دست آورد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
همیشه انقدر ساده نرو و مگذر لااقل نگاهی به پشت سرت کن...! شاید کسی در پی تو می دود و نامت را با صدای بی صدایی فریاد میزند...! و تو... هیچ وقت او را ندیده ای
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نه می توانم خود را از تو پس بگیرم ، نه تو را پس بدهم تو مرا گرفته ای یا من تورا، نمی دانم ولی می دانم عاشق همیم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
سلام مهسا جون سیزده کجا میرین؟اگه میشه بیا با هم بریم. اخه پارسال با تو خیلی خوش گذشت . . . . . . . تو که میبینی اس ام اس مال تو نیست مرض داری تا اخر میخونیش؟؟
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
مهربانی را وقتی دیدم که کودکی خورشید را در دفتر نقاشیش سیاه کشید تا پدر کارگرش زیر نور آفتاب نسوزد 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 خون که قرمزه رنگ عشقه اما اشک که بیرنگه درد عشقه
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
در زمانی که وفا قصه‌ی برف در تابستان است و صداقت گل نایابیست به که باید گفت با تو خوشبخت‌ترین انسانم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
یه بار یه خیارو خیارشور باهم میرفتند یه نفر از خیاره میپرسه این کیه باها ت میگه خواهرمه ترشیده
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 بخش دهم اس ام اس های فارسی 

بهترین هدیه نوروز 87 را به همه کاربران و بینندگان خود هدیه میدهد

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
X