کد خبر : 11711

تاریخ ارسال : 19مرداد1387

نسخه قابل چاپ

پرش‌های عضلانی تنه بدن را جدی بگیرید
متخصص بیماریهای مغز و اعصاب گفت: پرش‌های عضلانی صورت علل متفاوتی دارد که اغلب مردم آن را به تغذیه نسبت می‌دهند ولی این تنها یک عامل است و افراد در مواردی به جز پرش‌های ظریف عضلانی صورت باید به پزشک مراجعه کنند.

مریم نوروزیان سرپرست دپارتمان حافظه و نورولوژی رفتار و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  ایسنا با بیان این مطلب اظهار داشت: پرش‌های ظریفی که معمولا در پلک تحتانی و فوقانی احساس می‌شوند و افراد دیگر نمی‌توانند آن را ببینند پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) هستند که نشان دهنده تحریک پذیری فیبرعضلانی می‌باشند.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب، علت عمده پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) را خستگی زیاد، استرس و کمبود کلسیم دانست که با استراحت و ایجاد شرایط روحی مناسب رفع می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر پرش‌ها در نقاط دیگر بدن به خصوص عضلات بالای تنه نظیر پشت شانه‌ها و یا جلوی سینه باشد و سبب ضعف عضلانی یعنی کاهش قدرت فرد در انجام کارها شود باید آن را جدی گرفت.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اسپاسم نیمه صورت به عنوان نوع دیگر پرش‌های عضلانی ابراز کرد: در این مورد فرد در گوشه‌ای از صورت حرکت و پرشی احساس می‌کند به طوری که ناگهان حرکتی غیرارادی باعث بسته شدن چشم‌ها و لب‌ها ‌شده و عضلات صورت منقبض می‌شود که با تزریق دارو می‌توان آن را رفع کرد. مانند اسپاسم غیرارادی پلک که سبب مختل شدن دید فرد می‌شود.

دکتر نوروزیان بعضی از پرش‌ها را پیش درآمد تشنج دانست و افزود:‌ در کسانی که تشنج آنان در ابتدا فوکال (کانونی) است و در تمام بدن وجود ندارد، پرش‌ها از دست و صورت شروع و به تمام بدن ختم می‌شود.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با اشاره به وجود تیک در افراد به خصوص پسر بچه‌ها که گاهی نیز تا بزرگسالی ادامه دارد، گفت: تیک حرکتی غیرارادی است که به طور متناوب تکرار می‌شود. مانند پلک زدن زیاد، حرکت پره بینی و ایجاد صدا در گلو که بیشتر در پسر بچه‌های بیش فعال و افراد وسواسی دیده می‌شود.

دسته ها :
جمعه نهم 12 1387
مگر نمی دانی بزرگترین دشمن آدمی فهم او ست ؟ تا می توانی نفهم تا خوش باشی 
دسته ها : sms
چهارشنبه هفتم 12 1387
یکی یه سگ فلج داشته، هر وقت دزد میومده، سگه رو می گذاشته توی فرغون و دنبال دزده می‌دویده
دسته ها : sms
چهارشنبه هفتم 12 1387
به یکی  میگن خوابیده آب نخور که عقلت کم میشه ...!  میگه عقل چیه؟ میگن: هیچی ، آبتو بخور
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387
 اولی:پاشو دومی:نمی پاشم اولی:نمی پاشم چیه  پاشیده نمی شم درسته
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387
طرف موقع مرگش بچه هاشو جمع می کنه بهشون یه چوب می ده می گه بشکنید می شکنن. بعد یه دسته چوب می ده می شکنن.بیل می ده می گه بشکنید می شکنن. 10 تا دسته بیل می ده می گه بشکنید می شکنن.میلگرد می ده می شکنن.تیر اهن 14 می ده می شکنن. اخر می گه بسه دیگه  می خوام نصیحتتون کنم
دسته ها : طنز
چهارشنبه هفتم 12 1387

درد سر اضطراب  

ایران صدا : آیا تاکنون کودکانی را دیده اید که پشت سرهم و به طور کنترل نشده ای چشمک میزنند ؟ یا بچه هایی که مرتباً شانه های خود را بالا می اندازند و احتمالاً کودکانی را هم دیده اید که صداهایی به شکل غرغر کردن یا سینه صاف کردن در می آورند و در صحبت کردن ، مدام از کلمات یا واژه های بیجا و تکراری استفاده کنند ؟ / گروه دانش و فناوری 

هر چند ثانیه یکبار ، چند بار پشت‌ سر هم پلک می ‌زند . این حرکت او کاملاً غیر ارادی است و با اینکه او از وجودش اطلاع دارد اما نمی‌ تواند آن‌ را کنترل کند و از این امر بسیار ناراحت است .
جملات بالا سخنان مادری است که به خاطر تیک فرزندش نگران است . او معتقد است پلک ‌زدن‌ های مداوم باعث حساسیت هم سن و سال‌ های فرزندش شده و همین امر اعتماد به نفس پسرش را کم کرده و کم ‌کم او را گوشه‌‌ گیر می ‌کند.
تیک‌ ها از جمله مشکلات روانی بسیار شایعی هستند که در حدود 5 تا 25 درصد کودکان سنین مدرسه دیده می‌ شود و راهی برای تخلیه و رهایی از استرس در بدن محسوب می ‌شوند . این رفتارها ممکن است به دنبال مواجهه با محرکی خاص یا در پاسخ به یک تمایل قوی درونی در کودک ایجاد شوند . این اختلال قبل از 18 سالگی شروع می ‌شود . تیک‌ های حرکتی معمولاً تا سن 7 سالگی و تیک ‌های صوتی تا 11 سالگی خود را نشان می‌ دهند .
تیک‌ها را می ‌توان فعالیت ‌های صوتی و حرکتی دانست که به ‌طور ناگهانی و غیر ارادی اتفاق می ‌افتند . تیک‌ های عصبی ‌در واقع نوعی انقباضات ، حرکات تکراری ، غیرقابل کنترل و غیرارادی یک ماهیچه یا گروهی از ماهیچه‌های بدن هستند که به بروز حرکاتی مانند شکلک درآوردن ، چشمک زدن و یا بر هم زدن مکرر پلک ‌ها و یا بالا و پایین انداختن شانه و پرش در ناحیه ‌گردن منجر می ‌شود . این تیک‌ ها بیشتر در ماهیچه ‌های اطراف دهان ، چشم‌ ها ، گردن و شانه مشاهده می‌ شود . علاوه بر تیک‌ هایی که شامل فعالیت ‌های حرکتی هستند برخی از تیک‌ ها به صورت فعالیت‌ های صوتی مشاهده می ‌شوند . در این تیک‌ ها علاوه بر حرکات عضلات ، فرد به‌ طور غیر ارادی صداهایی مانند صاف کردن گلو ، خرخر کردن و بالا کشیدن بینی و... هم تولید می‌ کند . بعضی از تیک‌ ها نیز پیچیده ‌تر هستند و چندین گروه عضلانی یا صوتی را شامل می‌ شوند و به شکل رفتارهای نظافتی ، بوییدن اشیا ، تقلید حرکات و رفتار مشاهده شده ، ادا و اطوارهای زننده ، تکرار کلمات ، بددهنی و استفاده از کلمات زشت و غیره ظاهر می‌ شوند .
تیک‌های حرکتی در دوران کودکی بسیار معمول هستند تا جایی که براساس آمار انجمن روانپزشکی آمریکا حدود 5 تا 24 درصد کودکان دارای انواع مختلفی از این تیک ‌ها هستند.
تیک ‌ها ممکن است در موقعیت‌ های اضطراب‌ آوری مثل سر جلسات امتحان تشدید شوند و در مقابل در موقعیت‌ های آرامش‌ بخش تخفیف یابند . این حرکات یا اصوات اغلب - ولی نه همیشه - هنگام خواب از بین می ‌روند .
نوع خاصی از اختلالات تیک موسوم به « اختلال توره » می ‌باشد که شامل بروز هر دو نوع تیک حرکتی و صوتی در یک کودک در دوره‌ ای بیش از یک سال است . در این اختلال معمولاً تیک‌ های اولیه حرکتی در ناحیه صورت و گردن شروع می‌ شود و با گذشت زمان به نواحی پایین‌ تر بدن گسترش می ‌یابد و بعد از چند سال نیز تیک‌ های صوتی ظاهر می ‌شوند . این اختلال ، اختلالی نادر است .
در گروه‌ بندی دیگری تیک‌ ها ، به گذرا و مزمن تقسیم می‌ شوند. تیک‌ های گذرا به آزادسازی انرژی عصبی کودک کمک می ‌کنند. این گروه تیک‌ ها حرکاتی معمولی هستند که در حدود سه و نیم سالگی آغاز می‌ شوند و همان ‌طور که از نامشان مشخص است معمولا بعد از مدتی به طور خود به خود از بین می ‌روند . این تیک‌ ها در حدود 75 درصد کودکان بعد از شش ماه از بین می‌ روند . البته رفتار اطرافیان و به ‌ویژه والدین در بهبود این تیک‌ ها موثر است. والدین در این هنگام باید خود را بی‌ تفاوت نشان دهند چون حساسیت و سرزنش کودک در این مورد باعث تشدید و پایداری این تیک در کودکشان می ‌شود .
تیک‌ های مزمن گروه دیگری از تیک ‌ها هستند که معمولا بیشتر از 12 ماه ادامه پیدا می‌ کنند . این تیک‌ ها پایدار بوده و انقباضات ماهیچه‌ ای در آنها شدید است . و به صورت حملات دوره‌ ای بروز می ‌کنند . شدت این تیک‌ ها از ساعتی به ساعت دیگر و از روزی به روز دیگر متغیر است و گاهی بعد از هفته‌ ها وحتی ماه ‌ها ناگهان بروز می‌ کند.
نکته مهم در مورد تیک‌ ها وجه تمایز آنها با حرکاتی مانند ناخن جویدن و پیچ و تاب دادن ارادی بدن است چون در این موارد شخص به شکل ارادی و آگاهانه این حرکات را انجام می ‌دهد در حالی که حرکات فرد مبتلا به تیک کاملاً غیر ارادی است . تیک در بسیاری از موارد باعث ایجاد و گاه تشدید تنش و اضطراب در فرد می‌ شود . میزان شیوع این اختلال معمولا در پسرها حدود 3 برابر بیشتر از دخترهاست.

ناشناخته اما قابل درمان
اینکه دلیل ایجاد تیک‌ ها چیست و چه عواملی در ابتلای افراد به تیک‌ ها موثر هستند هنوز به درستی مشخص نیست ، با این حال به نظر می ‌رسد اختلالات مغزی و مشکلات زیست محیطی در ابتلا به آن موثر باشند . در این بین استرس هم نقش مهمی در تشدید این بیماری دارد .
واسطه‌ های شیمیایی مختلف و وراثت در ابتلای افراد به تیک موثر هستند . برخی از تیک‌ ها هم به دنبال عفونت‌ های خاصی ظاهر شده‌ اند که این امر حاکی از دخالت سیستم ایمنی بدن در بروز تیک‌ ها است . با توجه به شواهد موجود به نظر می‌ رسد علاوه بر عوامل روانشناختی عوامل زیست ‌شناختی هم در پیدایش این اختلال نقش موثری دارند .

تیک امری عادی است که همه انسان‌ ها به نوعی با آن دست به گریبان هستند ولی در بعضی از مردم این درگیری بیشتر از سایرین است .
تیک می ‌تواند دارای ریشه‌ های هیجانی باشد و فضای متشنج خانواده‌ ها باعث تشدید آن می‌ شود . معمولا افراد تحت شرایط خاصی دچار عدم تعادل در بخشی از سیستم عصبی ‌می ‌شوند که این امر باعث تشدید تیک در این افراد می‌ شود .
از آنجا که تیک جزو اختلالات پیچیده عصبی ‌محسوب نمی‌ شود ، متخصصان قادرند با راهکارهای خود آن را درمان کنند. روش‌ های آرام‌ بخشی ، ‌آموزشی و دارویی از جمله روش ‌های درمانی تیک‌ ها محسوب می ‌شوند . البته در مورد تیک‌ های کوتاه ‌مدت لازم نیست خیلی نگران و حساس باشیم چون این تیک ‌ها بعد از مدتی از بین می‌ روند اما اگر تیک تا ماه‌ها و بیش از یک سال ادامه داشت باید برای درمان آن از یک متخصص کمک گرفت.
تعویض عادت یا همان جا به‌ جایی عادت یکی از راه‌های درمان و مقابله با تیک است . در این روش با کمک ‌آموزش‌ های خاصی فرد مبتلا را نسبت به احساس تیک حساس کرده و یک واکنش متضاد مناسب‌ تر را جایگزین رفتار تیک می‌ کنند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا برخلاف دیدگاه رایجی که درمان با داروهای روانی را تنها درمان‌ موثر برای کاهش تیک‌ ها می‌ داند ، معتقدند درمان‌ های روانی- اجتماعی می ‌توانند جایگزین‌ های خوب و مناسبی ‌به جای مصرف صرف داروهای روانگردان باشند .
یکی از نکاتی که در خصوص انواع تیک‌ ها حائز اهمیت است، نوع برخورد و نگاه عوام به آن است . متاسفانه گاهی برخی از رفتارها باعث ایجاد احساسات ناخوشایندی در افراد می ‌شود که در مراحل شدید به گوشه ‌گیری فرد می‌ انجامد و تاثیرات منفی در تعاملات و روابط اجتماعی فرد بر جای خواهد گذاشت ...

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 بخش دهم اس ام اس های فارسی 

بهترین هدیه نوروز 87 را به همه کاربران و بینندگان خود هدیه میدهد

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

Nothing is more despicable than respect based on fear.

(Albert Camus)

نفرت انگیزتر از احترامی نیست که بنیان آن بر ترس استوار باشد. هیچ چیز

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

The innocent is the person who explains nothing.

(Albert Camus)

کسی است که برای هیچ چیز توضیحی نمی دهد. آدم بی گناه

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
In jdging others, folks will work overtime for no pay.
(Charles Edwin Carruthers)
دسته ها : smsخارجی
سه شنبه ششم 12 1387

 

Friendship is constant in all other things, save in the office and affairs of love.

(William Shakespeare

دسته ها : smsخارجی
سه شنبه ششم 12 1387

 

Respect is love in plain clothes.

(Frankie Byrne)

احترام، همان عشق است در تنپوشی ساده

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

 

When a man gets talking about himself, he seldom fails to be eloquent and often reaches the sublime.

(Josh Billings)

وقتی کسی شروع به سخن گفتن از خویش می کند، بندرت در شیوایی کلام ناکام می ماند و در آن اغلب به اوج تعالی می رسد.

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387

We must travel in the direction of our fear.

(John Berryman)

باید در جهت ترسمان سفر کنیم.

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
  Geniuses are the luckiest of mortals because what they must do is the same as what they most want to do.(W.H.Auden)نوابغ خوش اقبال ترین انسانها هستند چرا که آنچه از آنان انتظار انجامش می رود همان کاری است که شیفته انجام آنند.

 

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
گویند اسکندرقبل از مرگ وصیّت کرد هنگام دفن کردن من دست راست مرا بیرون ازخاک بگذارید ،پرسیدند چرا،گفت میخواهم تمام دنیا بدانند که اسکندر با آن همه شکوه و جلال دست خالی از دنیا رفت
دسته ها : اموزنده
سه شنبه ششم 12 1387
زندگی رو همانطور که تصور کنی میگذرد, پس سعی کن زندگی رو خوب و زیبا تصور کنی
دسته ها : اموزنده
سه شنبه ششم 12 1387
دلم تنگ است دلم تنگ است دلم اندازه حجم قفس تنگ است سکوت از کوچه لبریز است صدایم خیس و بارانی است نمی دانم چرا در قلب من پاییز طولانی است
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نرسد دست تمنا چو به دامان شما ، میتوان چشم دلی دوخت به ایوان شما ، از دلم تا لب ایوان شما راهی نیست ، نیمه جانی ست در این فاصله قربان شما
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
زن به شوهرش میگه:تو هندوستان یک زن رو به قیمت یک گوسفند فروختند ..به نظر تو این بی انصافی نیست ؟؟؟؟شوهره میگه:نه اگه زن خوبی باشه می ارزه.....
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
پندی از یک داغ دیده: هرگز به علامت آبی و قرمز روی شیر توالت اعتماد نکن!
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
فریاد من از داغ توست ...... بیهوده خاموشم مکن ...... حالا که یادت میکنم ...... دیگر فراموشم مکن ...... همرنگ دریا کن مرا ...... یکبار معنا کن مرا
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
تواگه پائیز زردی واسه من بهار سبزی...تواگه هوای سردی واسه من همیشه گرمی...تواگه ابر سیاهی واسه من ابر بهاری...تواگه دشت گناهی واسه من یه بی گناهی... تواگه غرق نیازی واسه من یه بی نیازی...تواگه رفیق راهی واسه من یه تکیه گاهی
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نگاه ما به زندگی و کردار ما تعیین کننده ی حوادثی است که بر ما می گذرد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
پدرم می گفت: عاشقی یک شب است و پشیمانی هزار شبءحالا هزار شب پشیمانم که چرا یک شب عاشق نبود
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
به دریا بزن قایقت می شوم ، حقیرم ولی لایقت می شوم ، من عاشق شدن را بلد نیستم ، تو یادم بده عاشقت میشوم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نماز وقت خداست انرا به دیگران ندهیم 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ما همیشه کسانی را که به فکرما هستن رو به گریه می اندازیم ، گریه می کنیم برای کسانی که به فکرما نیستن و به فکر کسانی هستیم که هیچوقت برامون گریه نمی کنن
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
دانش با عمل همراه است . پس هر که دانست عمل کرد و هر که عمل کرد دانست و دانش، به عمل فرا می خواند، پس اگر او را اجابت کرد چه بهتر و گرنه از او جدا و دورمی شود [امام صادق علیه السلام
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
دوست بهترین واژه در جهان است، اما کسانی که معنی آن را نمی فهمند این واژه را بدنام کرده اند. دوست، دشمن تنهایی یک تنهاست
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
وقتی شخصی گمان کرد که دیگر احتیاجی به پیشرفت ندارد، باید تابوت خود را آماده کند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
حقیقت را دوست بدار ولی اشتباه را عفو بکن
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 انسانها همه در یک چیز مشترکند و آن هم این است که همه با هم تفاوت دارند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
مشکل اساسی دنیای امروز اینست که افراد نادان لبریز از اطمینان و اعتماد به نفس و افراد هوشمند پر از شک و تردید هستند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
چرا کودکان اینقدر باهوش و بزرگسالان تا این اندازه نادانند؟ شاید نظام آموزش همگانی است که افراد را نادان بار می آورد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
اگر علم بشر مشکلاتی را نیز پدید آورده است،‌ با اتکای به جهل نمی توان بر این مشکلات فایق آمد 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
من آن رودم که تنها آب دارم ، نگاهی خسته و بی تاب دارم ، من عشق نور دارم در دل اما ، فقط تصویری از مهتاب دارم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 خودت را از کسی پس نگیر شاید این تنها چیزیست که او دارد وقتی میگویی دوستت دارم اول روی این جمله فکر کن شاید نوری را روشن کنی که خاموش کردن آن به خاموش شدن او ختم شود
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 این رو من نباید بگم ولی تو یه عیب خیلی بزرگ داری اونم اینه که : . . . . . نمیشه دوستت نداشت 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
سقف آرزوهایت را تا جائی بالا ببر که بتوانی چراغی به آن نصب کنی
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ز این چهار چیز را در زندگیت نشکن: اعتماد ، قول ، رابطه و قلب زیرا وقتی این ها می شکنند صدا ندارند ! ولی درد بسیاری دارند
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
همیشه واسه گلی خاک گلدون باش که اگه به آسمون هم رسید یادش باشه ریشش کجاست
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
راز دل با کس نگفتم چون ندارم محرمی ، هر که را محرم شمردم عاقبت رسوا شدم ، راز دل با آب گفتم تا نگوید با کسی ، عاقبت ورد زبان ماهی دریا شدم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نگه داشتن شخصی در قلبمون خیلی راحته ولی این که تو قلب کسی خودتو نگه داری خیلی مشکله پس قدر قلبی که تو رو تو خودش نگه داشته بدون
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 تو اگر باز کنی پنجره ای سمت دلت : میتوان گفت که من چلچله لال توام: مثل یک پوپک سرمازده در بارش برف : سخت محتاج به گرمای پر و بال توام
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
شیشه ها شکستنیست زندگی گذشتنیست این فقط محبت است که همیشه ماندنیست 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
آدم ها در دو حالت همدیگر را ترک می کنند: اول اینکه احساس کنند کسی دوستشون نداره و دوم اینکه احساس کنند یکی خیلی دوستشون داره
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
ترکه می ره امتحان گواهی نامه بده چند بار رد میشه بعد تو راه پلیس جلوش رو می گیره می گه گواهی نامه ترکه می گه دادین که می خواین؟
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 زندگی مثل یه پل قدیمیه! به این فکر نکن که اگه تنها ازش بگذری دیرتر خراب میشه به این فکر کن که اگه افتادی یکی باشه که دستتو بگیره
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
با تخیلات می توان تا اوج آسمانها پرواز کرد ,اما نمی توان چیزی به دست آورد
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
همیشه انقدر ساده نرو و مگذر لااقل نگاهی به پشت سرت کن...! شاید کسی در پی تو می دود و نامت را با صدای بی صدایی فریاد میزند...! و تو... هیچ وقت او را ندیده ای
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
نه می توانم خود را از تو پس بگیرم ، نه تو را پس بدهم تو مرا گرفته ای یا من تورا، نمی دانم ولی می دانم عاشق همیم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
سلام مهسا جون سیزده کجا میرین؟اگه میشه بیا با هم بریم. اخه پارسال با تو خیلی خوش گذشت . . . . . . . تو که میبینی اس ام اس مال تو نیست مرض داری تا اخر میخونیش؟؟
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
مهربانی را وقتی دیدم که کودکی خورشید را در دفتر نقاشیش سیاه کشید تا پدر کارگرش زیر نور آفتاب نسوزد 
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 خون که قرمزه رنگ عشقه اما اشک که بیرنگه درد عشقه
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
در زمانی که وفا قصه‌ی برف در تابستان است و صداقت گل نایابیست به که باید گفت با تو خوشبخت‌ترین انسانم
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
یه بار یه خیارو خیارشور باهم میرفتند یه نفر از خیاره میپرسه این کیه باها ت میگه خواهرمه ترشیده
دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
 بخش دهم اس ام اس های فارسی 

بهترین هدیه نوروز 87 را به همه کاربران و بینندگان خود هدیه میدهد

دسته ها :
سه شنبه ششم 12 1387
X