سلام
دسته ها : ورزشی
چهارشنبه نهم 2 1388

باورهاى غلط در بدنسازى

باورهای غلط در بدنسازی

امروزه تمرینهاى ورزشى و رژیمهاى غذایى مختلفى وجـود دارد و این کار ما را دشوارتر کرده است زیرا نمى دانیم که کدامیک از این برنامه ها نتیجه دلخواه را بـه ما مى دهد اما از همه اینها بدتر پندارهاى غلط در مورد ورزش است، پندار هایى که گاهى صدها برابر بیشتر از فواید آنها به بدن ما آسیب مى رسانند. تعداد این باورهاى غلط در بین عامه مردم بسیار زیاد است ولى نمونه هاى آن در این چند مورد ذکر شده است:

عرق زیاد براى وزن کم کردن

عرق کردن زیاد هیچ تأثیرى روى کاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخى گشاد استفاده کنید تا دماى بدنتان به سهولت تبادل شود.

شاید این تصور از وزن کم کردن ورزشکاران قبل از وزن کشى با پوشیدن لباسهاى نایلونى و تعرق زیاد ناشى شده اما باید توجه کنید که این روش یک روش موقت براى کم کردن وزن آن هم به میزان کم (حداکثر یک تا 2 کیلوگرم) است.

استفاده زیاد از پروتیین براى ساختن عضله

بدن شما فقط میزان مشخصى پروتیین در روز نیاز دارد و زمانى که شما بیش از نیازش به آن پروتئین برسانید، به همان ترتیب کربوهیدراتها و کالریهای چربى بیشترى تولید خواهد شد.

بدین ترتیب پروتئینها از بین خواهند رفت و مقدارى از آن دفع مى شود و مقدارى دیگر نیز به چربى تبدیل خواهد شد و به عنوان منبع تولید انرژى بدن استفاده مى شوند.

نیاز به پروتیین1/2 تا 1/5 گرم به ازاى هر کیلوگرم وزن بدن است. این مقدار مطمئناً نیاز بدن شما را براى ساخت عضله هاى جدید برطرف خواهد کرد. به جاى خوردن پروتیین، بهتر است در رژیم غذایى خود از مقدار بیشترى کربوهیدرات استفاده کنید زیرا آنها بهترین منابع انرژى براى ساخت بافتهاى عضلانى در بدن هستند.

حذف تمام چربى ها در رژیم غذایى

رژیم غذایى اصولى و درست است که از همه مواد مغذى تشکیل شود و چربى هاى خوب (اسید هاى چرب غیر اشباع) که به فراوانى در دانه هاى روغنى یافت مى شوند باید در رژیم بدنسازان گنجانده شود.

مهمترین دلیل آن اینکه چربى ها در تعادل سطح هورمونى بدن نقش اساسى و هورمونها براى ساخت عضلات و سایر عملکردهاى حیاتى مهم هستند و باید مصرف شوند، ضمن اینکه حذف چربى ها به طور کامل موجب ایجاد حالت دفاعى در بدن و نگهدارى آن مى شود.

باورهای غلط در بدنسازی

تبدیل غذا به چربى در هنگام شب

آیا فکر مى کنید دستگاه متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما مى داند که چه ساعتى از روز است. همانطور که بدن شما با توجه به ریتم شبانه روزى خود جلو مى رود، متابولیسم شما در هنگام شب قطع نمى شود. حتى زمانى که در خواب هستید هم براى جلوگیرى از ایجاد دگرگونى در بافت هایتان به علت غذا نخوردن به مدتى طولانى نیاز دارید که به بدنتان سوخت برسانید. این مسأله مخصوصاً زمانى که تا دیرهنگام در روز به کار مشغول هستید، بسیار اهمیت دارد.

بعد از تمرین، بدن شما نیاز زیادى به استفاده از کربوهیدراتها دارد، بنابراین چون فکر مى کنید که غذا خوردن در این زمان باعث ایجاد چربى در بدنتان مى شود، از آن دورى نکنید. خیلى مهم است که مطمئن شوید که غذاهایى که در آن زمان استفاده مى کنید حتماً سالم باشند، مثل گوشت کم چربى همراه با میزان زیادى سبزیجات تا بتوانید درصد ایجاد چربى را در بدنتان پایین بیاورید اما به هر حال نیازى نیست که کلاً از غذا خوردن جلوگیرى کنید.

عرق کردن بهترین راه براى سوزاندن چربی ها

بسیارى از مردم باور دارند که بهترین راه براى سوزاندن چربیهاى بدن، یک جلسه انجام حرکات بالا برنده ضربان قلب است البته این صحیح است که با بالا بردن ضربان قلب، بدن کالریهاى چربى بیشترى مى سوزاند اما مهمتر از آن مقدار کلى کالریهایى است که سوزانده اید.

زمانى که شما تمریناتى انجام مى دهید که با فاصله زمانى ضربان قلب را بالا مى برد، مقدار کالریهایى که در هر دقیقه مى سوزانید بیشتر از زمانى است که ضربان قلبتان پایین است اما این وضعیت را نمى توانید خیلى ادامه دهید و باید وقفه اى بین این تمرینات بیندازید و مقدار کالرى که در هر یک از این دوره ها مى سوزانید تقریباً یکسان است اما مزیت آن این است که تمرین با وقفه زمانى باعث مى شود بدن شما مقدار قابل توجهى کالرى بعد از اتمام تمریناتتان بسوزاند.

این به آن معنى است که شما بعد از تمرین همچنان کالرى مى سوزانید و بنابراین مقدار کلى کالریهاى سوزانده شده در روز بالاتر خواهد رفت و این باعث خواهد شد که وزن بیشترى کم کنید.

باورهای غلط در بدنسازی

تمرینات بالا برنده ضربان قلب با وقفه زمانى به حفظ بافتهاى ماهیچه اى نیز کمک مى کند، در حالى که اگر وقفه اى بین این تمرینات وجود نداشته باشد و مدت زمان آن بالا باشد، ممکن است باعث از بین رفتن ماهیچه ها شود. موضوع مهمى که باید در خاطر داشته باشید این است که شما نمى توانید این تمرینات را هر روزه انجام دهید و باید زمانبندى مشخصى براى این تمرینات داشته باشید.

این تمرینات باید حداکثر 20 دقیقه طول بکشد تا بدنتان بتواند از ذخیره چربى خود استفاده کند. در 20 دقیقه اول ممکن است تنها کربوهیدراتهایى که در ساعات اخیر مصرف کرده اید را بسوزانید. براى بالا بردن تمریناتتان مى توانید با تمرینات کوتاه مدت 6 تا 10 دقیقه اى هم میزان سوزاندن چربى هایتان و هم سلامتى خود را افزایش دهید.

استفاده از نوشابه هاى انرژى زا براى قبل از تمرین

بر خلاف تبلیغات، این نوشابه ها به شما انرژى نمى دهند و از درصد بالایى شکر و طعم دهنده ها و اسید کربنیک تشکیل شده اند. براى کسب انرژى قبل از تمرین از کربو هیدراتهاى مرکب با شاخص گلیسمیک پایین استفاده کنید تا یک انرژى پایدار و مناسبى در طول تمرین داشته باشید.

استراحت ممنوع

یکى از عوامل مهم براى نیرومند تر شدن، استراحت است. اگر شما هر روز به باشگاه ورزشى بروید و از خودتان به بالاترین حد کار بکشید، هیچ نتیجه اى از تمرینات نخواهید برد و قوى تر نیز نخواهید شد.

زمانى که بدن در حال استراحت است، تنها زمانى است که مى تواند خود را تسکین داده و روز بعد قوى تر و سرحال تر باشد. اگر قبل از اینکه بدنتان استراحت کند دوباره تمریناتتان را ادامه دهید، عضله هایتان از بین خواهند رفت و به جاى اینکه نیرومند تر شوید، ضعیف تر هم خواهید شد.

به برنامه تمریناتتان چند روز کم کار یا بیکار اضافه کنید تا به بدنتان فرصت دهید که اندکى تسکین یابد مطمئنا در این حالت براى تمرینات بعدى آمادگى بیشترى خواهید داشت.

                                                                                                                           

دسته ها : ورزشی
يکشنبه بیست و پنجم 12 1387
X